Zatímco před několika lety byl v domácnostech standartem jeden pevný počítač připojený do sítě internet pomocí kabelu, dnes jsou nároky uživatelů mnohem dále. Stále více lidí vyžaduje být online kdekoliv v bytě s jakýmkoliv zařízením. Do popředí se dostávají i chytré televize, které pro plnou funkci vyžadují připojení k síti nebo internetu. Při stavbě domácí sítě není nutné pořizovat složitá zařízení za desítky tisíc korun, pro použití v domácnosti nebo malé kanceláři postačí síťové prvky s cenami do několika set korun. Domácí sítě slouží k připojení více zařízení k Internetu a zároveň pro sdílení dat mezi jednotlivými zařízeními.
S jakými parametry je nutné při stavbě sítě počítat:
- Počet zařízení připojených kabelem - PC, TV, NAS, aj.
- Požadovaný dosah bezdrátového signálu WiFi
- Přenos signálu mezi budovami - ano/ne
- Výchozí umístění síťových prvků
Nejčastější požadavky na domácí síť
Připojení pomocí WiFi
Pro připojení bezdrátových zařízení slouží tzv. WiFi router. Zařízení vytvářející signál pro bezdrátová zařízení. Je zde možné nastavit jméno Tvojí sítě a heslo k síti.
Připojení chytré (SMART) televize do sítě
Chytré televize je možné připojit pomocí WiFi (viz. pipojení pomocí WiFi) – tento způsob je sice pohodlný s absencí drátů, ale vytvořené spojení není stabilní a hlavně není rychlé. Lepším způsobem je připojení pomocí LAN kabelu. I v tomto případě lze použít router s funkcí WiFi.
Připojení tiskárny pro síťový tisk
Pokud máš tiskárnu s možností připojení do sítě je postup stejný jako při připojení chytré televize. Většina zákazníků používá tiskárny pouze s USB portem, v tomto případě je nutné použít router s tzv. print serverem.
Přenos signálu mezi budovami
V tomto případě vždy záleží na dané situaci – vzdálenost mezi budovami a přítomné překážky. Na takovýto spoj je nutné použít venkovní výkonné antény.
Propojení více pevných počítačů a zařízení pomocí kabelu – domovní rozvod
Toto řešení je užitné v přpadech kde WiFi nestačí – propojení více síťových prvků z různých místností, potřeba stabilní konektivity, napájení síťových prvků pomocí LAN kabelu nebo v místech, kam se WiFi signál nedostane.