Zatímco před několika lety byl v domácnostech standartem jeden pevný počítač připojený do sítě internet pomocí kabelu, dnes jsou nároky uživatelů mnohem dále. Stále více lidí vyžaduje být online kdekoliv v bytě s jakýmkoliv zařízením. Do popředí se dostávají i chytré televize, které pro plnou funkci vyžadují připojení k síti nebo internetu. Při stavbě domácí sítě není nutné pořizovat složitá zařízení za desítky tisíc korun, pro použití v domácnosti nebo malé kanceláři postačí síťové prvky s cenami do několika set korun. Domácí sítě slouží k připojení více zařízení k Internetu a zároveň pro sdílení dat mezi jednotlivými zařízeními.

S jakými parametry je nutné při stavbě sítě počítat:

  • Počet zařízení připojených kabelem - PC, TV, NAS, aj.
  • Požadovaný dosah bezdrátového signálu WiFi
  • Přenos signálu mezi budovami - ano/ne
  • Výchozí umístění síťových prvků

Nejčastější požadavky na domácí síť

wifi-vector-logo

Připojení pomocí WiFi

Pro připojení bezdrátových zařízení slouží tzv. WiFi router. Zařízení vytvářející signál pro bezdrátová zařízení. Je zde možné nastavit jméno Tvojí sítě a heslo k síti.
live_tv

Připojení chytré (SMART) televize do sítě

Chytré televize je možné připojit pomocí WiFi (viz. pipojení pomocí WiFi) – tento způsob je sice pohodlný s absencí drátů, ale vytvořené spojení není stabilní a hlavně není rychlé. Lepším způsobem je připojení pomocí LAN kabelu. I v tomto případě lze použít router s funkcí WiFi.
EPSON_WF7610DWF_01

Připojení tiskárny pro síťový tisk

Pokud máš tiskárnu s možností připojení do sítě je postup stejný jako při připojení chytré televize. Většina zákazníků používá tiskárny pouze s USB portem, v tomto případě je nutné použít router s tzv. print serverem.
ubiquiti-nanostation-loco-m2-m5-airmax-wifi-bridge

Přenos signálu mezi budovami

V tomto případě vždy záleží na dané situaci – vzdálenost mezi budovami a přítomné překážky. Na takovýto spoj je nutné použít venkovní výkonné antény.
LanCable-pic010

Propojení více pevných počítačů a zařízení pomocí kabelu – domovní rozvod

Toto řešení je užitné v přpadech kde WiFi nestačí – propojení více síťových prvků z různých místností, potřeba stabilní konektivity, napájení síťových prvků pomocí LAN kabelu nebo v místech, kam se WiFi signál nedostane.