Máš počítač, ale jeho výkon už nestačí? Chceš si zahrát nejnovější herní pecky, ale nevíš, co vše je k tomu třeba? Dochází ti úložný prostor? Pomůžu ti tvoji sestavu nebo notebook zmodernizovat. Při modernizaci sestavy je důležité na jakém základu modernizaci provádím. Pokud chceš například rozšířit operační paměť a základní deska umožňuje osazení modulů dostupných na trhu, sestava se pouze doplní o další paměťové moduly. Jestli-že máš zájem o rozsáhlejší modernizaci, je třeba vyměnit všechny klíčové komponenty jako je základní deska, procesor a operační paměť. Kompatibilita těchto součástí podléhá vývojovému trendu. Oproti tomu ostatní součásti mohou zůstat zachovány - skříň, pevný disk, optická mechanika, čtečka karet, zdroj nebo grafická karta. I při modernizaci navrhnu, ve stanovené cenové hladině, několik možných variant výsledné sestavy.

Jaké komponenty modernizovat?

850pro_003_r-perspective_black-100595067-primary.idge

Pevný disk

Nejčastějším požadavkem zákazníků je zvýšit kapacitu pevného disku – navýšit úložný prostor. Tento zásah lze provádět u veškerých sestav a notebooků bez ohledu na stáří. Sestava je pouze doplněna o další pevný disk nebo je původní disk nahrazen větším. Tato úprava většinou nemá zásadní vliv na výkon a rychlost sestavy. Pouze rozšíří místo pro ukládání dat. Vyjímku tvoří přechod na jinou technologii pevného disku. Je-li požadován úložný prostor a zároveň rychlost pevného disku, je třeba technologie kombinovat.
Veng_LED_RED_HERO_w_600

Operační paměť

Operační paměť je jedním z prvků, které určují výsledný výkon počítače. Obecně platí, že čím víc, tím lépe. Pro starší sestavy jsou na trhu stále dostupné kompatibilní paměti a jejich „doplnění“ je stále možné. Při modernizaci starší sestavy lze sáhnout i do bazarových kusů – paměti RAM nepodléhají výraznému opotřebení ani poškození.
PoEN42HJzDH5GsKr-s-

Procesor

Procesor je mozkem celého počítače a zásadně ovlivňuje výkon celé sestavy. Při modernizaci procesoru výměnou za nový, je většinou nutné vyměnit i základní desku. Kompatibilita jednotlivých procesorů se přímo váže k patici dané základní desky.
dust-proof-card

Grafická karta

Grafická karta má zásadní vliv na výkon počítače především ve hrách. Právě, počítačové hry jsou hlavním důvodem, proč modernizovat grafickou kartu. Grafická karta je ve své podstatě počítač v počítači a v dnešní době disponuje rozhraním vhodným pro všechny typy základních desek a lze tedy modernizovat i na relativně starších sestavách. V některých případech doporučuji i výměnu počítačového zdroje. Tuto úpravu nelze provádět u notebooků.