POČÍTAČOVÉ SESTAVY a NOTEBOOKY

Chceš nový počítač, ale nevíš jaký si vybrat? Potřebuješ něco přesně pro Tebe? Pak jsi tady správně. Vybrat počítač je jako vybrat auto. Vždy záleží na konkrétní představě každého zákazníka. U výběru počítače je nutné odpověděť si na několik otázek.
 • Kolik chci za počítač zaplatit
 • Jaký typ počítače preferuji
 • K jakému účelu budu počítač využívat
 • Jakou očekávám životnost
Na základě těchto otázek a Tvého požadavku navrhnu sestavu, která bude přesně vyhovat Tvým představám.

Stolní počítače

Stolní počítače jsou dnes již do jisté míry vytlačovány notebooky, ale stále mají své pevné místo mezi hráči, vývojáři, profesionály nebo například mezi těmi, kteří nemají rádi mnohá omezení oproti notebookům. Vzhledem ke stále se měnící situaci na trhu, každou novou sestavu navrhnu výběrem jednotlivých komponent - nepoužívám žádná hotová řešení třetích stran. Tento způsob umožňuje navrhovat sestavy s aktuální konfigurací za nejnižší možnou cenu. Na všechny nové sestavy poskytuji 2-letou záruku na funkčnost komponent a celé sestavy. Na software a vady způsobené uživatelem záruku poskytnout nelze! Proč zvolit stolní počítač (PC)?

 • PC sestavu lze navrhnout přesně podle konkrétního požadavku s ohledem na cenu a výkon
 • PC lze následně libovolně upravovat a doplňovat
 • PC má oproti notebooku delší životnost - "výkon stárne pomaleji"
 • PC má oproti notebooku mnohonásobně vyšší výkon
 • Komponenty, ze kterých je PC tvořeno jsou kvalitnější a vzhledem ke způsobu sestavení nejsou tolik namáhány
 • K PC lze připojit libovolný monitor - větší a kvalitnější než u notebooku
 • K sestavám lze zvolit také libovolné příslušenství - klávesnice, myš, reproduktory
 • U PC se snáze provádí údržba a čištění
 • V případě poruchy je možné vyměnit pouze poškozenou součást a zbytek sestavy není nijak ohrožen

nvidia-geforce-gtx-battlebox-sli-bridge

Procesor, RAM, disk, základní deska, grafická karta

Toto jsou klíčové komponenty každého počítače, které určují výsledný výkon. Při jejich výběru se řídím pravidlem cena/výkon - za minimální částku musí zákazník získat maximální výkon. Vybírám ze známých a prověřených značek. Všechny komponenty jsou vybírány z aktuální nabídky na trhu, proto je výsledná sestava mladistvá a následně dlouhodobě upgradovatelná.
Thermaltake-Core-P5-ATX-Open-Frame-Panoramic-Viewing-Gaming-Computer-Chassis-is-Tt-LCS-Certified_w_600

Skříň

Při navrhování sestavy je nutné zaměřit se i na výsledný vzhled počítače. Pokud bude skříň stát na pracovním stole, musí také reprezentovat svým designem. Doba zažloutlých nevzhledných počítačů je již několik let za námi a dnes je možné vybírat ze stovek designů a provedení počítačových skříní. Tady opět platí pravidlo cena/výkon - na první pohled možná nesmyslně, ale i u PC skříní je nutné vybrat tu kvalitnější. Jedná se zde o použité materiály, ergonomii vnitřního i vnějšího uspořádání a použité příslušenství a konektivitu.
AX860_PSU_sideview_b

Zdroj

Počítačový zdroj je srdcem celého stroje a na jeho ceně a kvalitě se nevyplatí šetřit. Zdroj musí být zvolen podle energetické náročnosti celé sestavy. Kvalitní zdroj následně dobře ochrání všechny komponenty při případném elektrickém přepětí a s vyšší účinností uspoří nemalé peníze za elektrickou energii. Dnes jsou zdroje na trhu nabízeny i jako součást počítačové skříně, ale v tomto případě se jedná o nekvalitní, slabé zdroje vetšinou bez přepěťové ochrany - tyto zdroje v zásadě nedoporučuji.
blu-ray-burner

Ostatní komponenty

Nevýkonové komponenty jako DVD mechanika nebo čtečka pam. karet, volím dle aktuální nabídky s ohledem na kvalitu, cenu a barevnou sleděnost.

Notebooky

Trend domácích počítačů dnes nad klasickými sestavami přebírají notebooky. Notebooky jsou určeny pro méně náročné uživatele, pro ty, kteří potřebují výpočetní výkon na cestách, ve škole, v zaměstnání a domově. Zkrátka pro všechny, pro které je počítač neodmyslitelnou součástí života a zároveň osobním parťákem. Při výběru notebooku hraje klíčovou roli cena. Vzhledem k tomu, že notebooky jsou nabízeny jako hotová řešení, vždy volím podle pravidla cena/výkon. Zde se opět řídím aktuální nabídkou na trhu a mezi značkami zařízení vybírám ty, se kterými mám osobní zkušenost. Na všechny nové notebooky poskytuji 2-letou záruku na funkčnost komponent a celého zařízení. Na software a vady způsobené uživatelem záruku poskytnout nelze! Proč zvolit notebook?

 • Je malý, lehký a přenosný
 • Pro nejméně náročné uživatele lze notebook pořídit do 10 000,-
 • Je určen pro bezdrátové používání - některé dodávané baterie poskytují energii až na 8 hodin práce, k připojení internetu slouží WiFi karta, k mobilu bluetooth
 • Disponuje konektivitou a výbavou dostačující drtivé většině uživatelů - notebook není nutné již dále upravovat nebo modifikovat
 • Je vybaven i monitorem - bez nutnosti další investice do zobrazovacího zařízení
 • Lze ho ihned používat pro videohovory - je vybaven kamerou a mikrofonem
 • Více si drží cenu i jako použitý
Jako klíčové parametry při výběru uvádím tyto:

main-qimg-a4cc551667e83959e20c6eb681f22852

Velikost notebooku

Na velikosti notebooku záleží - dnes se za standard považuje velikost 15,6" (poměr stran 16:9). Od tohoto rozměru se určují notebooky velké (17"), malé (12"-14") a netbooky (<11"). Pro stabilní domácí použití lze doporučit velikost 17", pro univerzální použití velikost 15,6" a pro ultramobilní méně než 13".
amd-vs-nvidia

Grafická karta

Notebooky se dnes dodávají se standartní integrovanou grafickou kartou, která poskytuje grafický výkon pouze pro chod systému a aplikací, tato karta není určena pro nasazení ve hrách, nebo s vlastním grafickým čipem, dodávaným jedním z výrobců grafických karet. Tyto čipy jsou vhodné pro nasazení ve hrách.
menu-laptop-parts-400x303

Ostatní komponenty

Zjednodušeně řečeno, ostatní komponenty jako procesor, velikost pevného disku nebo kvalita monitoru jsou dány průřezem parametrů: velikost, vlastní grafický čip a cena. Samozřejmě je možné i dílčí komponenty zvolit dle přání zákazníka.

Komponenty a příslušenství

Neodmyslitelnou součástí počítačů jsou také jejich periferie a příslušenství v podobě monitorů, tiskáren, myší, klávesnic nebo reproduktorů. Tohoto druhu zboží je nepřeberné množství a málokdo z nás má čas nebo chuť se tímto vším probírat. Stačí jen sdělit tvůj požadavek. Zde opět platí pravidlo cena/výkon. Na všechny nové komponenty a příslušenství poskytuji 2-letou záruku na funkčnost. Na vady způsobené uživatelem záruku poskytnout nelze!