Starý smartphone jako chůva

Dnes si ukážeme jak ze starého smartphonu udělat chůvičku a mít tak dítě nebo kohokoliv jiného pod kontrolou. Jestli uvažujete o koupi klasických chůviček, čtěte pozorně.

Starý chytrý telefon se zbytkovou hodnotou kolem 500 korun je škoda vyhodit a z utržených peněz za prodej dnes už také nic nezískáte. Podívejme se společně jak lze tento telefon proměnit v inteligentního hlídače našich nejbližších.

Řeč je o aplikaci Dormi. Dormi je aplikace pro chytré telefony s Androidem, sloužící jako inteligentní chůva. Proč říkám inteligentní? Klasické chůvy fungují jako vysílačky, na základě přenosu rádiového signálu, jsou potřeba baterie, většinou hodně baterií a po 10-ti metrech je jejich spolehlivost prachbídná. Chůva Dormi se umí chovat inteligentně.

  • Funguje v LAN sítích bez potřeby internetu
  • Funguje i v internetu, třeba na mobilních datech
  • Umí přenášet obraz i zvuk
  • Umí být i vysílačkou – ze strany rodiče lze přenášet zvuk k dítěti
  • Lze zapojit i více uživatelů
  • Není to pouze chůva pro děti, pomocí Dormi lze hlídat i domy a byty

Jak Dormi funguje

Pro používání Dormi jsou, jako u klasické chůvy, potřeba dvě strany. Strana dítěte nebo sledovaného (vysílač) a strana rodiče (příjmač). Aplikaci je tedy nutné nainstalovat minimálně na dvou telefonech. Po instalaci aplikace je nutné jednotlivá zařízení spárovat v síti, oba telefony musí tedy být tedy připojeny k síti.

Párování

V sítích LAN budou zařízení viditelná okamžitě, stačí pouze vybrat vyhledaný druhý telefon a zařízení spárovat. Pokud nebudou obě zařízení ve stejné síti, lze též využít funkce internetové párování, kdy je nutné v druhém zařízení zadat párovací kód.


Provoz

Po spárování je třeba zvolit, které zařízení bude patřit dítěti a které rodiči.


Start

Sledování spustíte přetažením “žetonu” na místo PLAY


Aplikace je následně naprosto samočinná, detekuje hluk a přenáší ho na rodičovské zařízení. Lze nastavit také citlivost na straně dítěte. V automatickém režimu je citlivost možná až přehnaná, a aplikace hlásí každé zašustění.

Obrovskou výhodou je universálnost celé aplikace, dostupnost všude, kde je internet a možnost provozu na více zařízeních.

Je-li zařízení nastaveno i pro přenos obrazu, je samozřejmě nutné, aby bylo na straně dítěte postaveno tak, aby kamera telefonu dítě snímala. S příchozím upozorněním se tak začne přenášet i video.

Můžeme si také všimnout dvou barevných ikon – mluvit a poslouchat. Chceme-li dítě slyšet i při relativním klidu, můžeme zapnout přenos zvuku od dítěte kliknutím na ikonu ucha. Chceme-li na druhou stranu promluvit, použijeme ikonu reproduktoru.

Pokud přemýšlíte jak Dormi využít i jinak, mám několik typů – děti, staří lidé, byt a dům, auto, mazlíčci a každý určitě vymyslí další použití.

Dormi používám už čtvrtým rokem, provoz mě tedy stál již něco přes 300,- kč, ale to je pouze zlomek ceny klasických radio-chůviček. Na domácí síti lze hodnotit 100% funkčností, protože k provozu se nevyužívá serveru poskytovatele. Někdy se však stane, že server poskytovatele není dostupný a použití v internetu je tedy omezeno. Každopádně aplikaci doporučuji všem, kteří chtějí mít hlídání svých blízkých pod kontrolou a nechtějí investovat do primitivních radio chůviček.

 


 

 

Aplikace je dostupná pro Android na Play Store za 89,- Kč na rok.