Rok s Lenovo P2

Dnes se s Vámi podělím o své zkušenosti s mobilním telefonem Lenovo P2. Nechci se zde rozepisovat s klasickou recenzí, takových je dostupných mnoho a mnoho, ale chci se podělit o zkušenosti po ročním používání telefonu pro případné zájemce o aftermarket nebo pro zákazníky, kteří ve značku Lenovo zatím nevkládají mnoho důvěry.

Technické detaily:

Konstrukce celokovové tělo, 153 x 76 x 8,3 mm, 177 g
Displej 5,5″, Super AMOLED, 1920 x 1080 px, jemnost 401 ppi
Operační systém Android 6.0 Marshmallow
Procesor 8 jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 625
Paměť 3/4 GB RAM, 32/64 GB úložiště, microSD karty (až 128 GB)
Fotoaparát 13 Mpx, LED blesk, PDAF + přední 5 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie 5 100 mAh, rychlonabíjení

Před pořízením telefonu Lenovo p2 jsem byl majitelem nového Samsungu J5 2015, použitého Samsungu S6 a použitého LG G3.

Když srovnám své zkušenosti se zmíněnými telefony, musím konstatovat, že Lenovo je jednoznačně naprostou špičkou.

Porovnání telefonů:

Telefon Co mě štve Co se mi líbí
LG G3 Telefon se často samovolně vypínal

Telefon ztrácel signál na všech sítích

Display ač QHD, tak měl nádech do zelené a celkově nic moc

Měnil jsem sluchátko a tlačítko

Výdrž baterie ve své době cca 20hodin při běžném používání

Laserové ostření fotoaparátu

Odemykací tlačítko na zadní straně

Design

Prostředí Android

Několik vychytávek k uživatelské spokojenosti

Samsung J5 2015 Nedostatečný výkon a paměť

Po čase je telefon téměř výkonově mrtvý, dlouhé odezvy

Domovské tlačítko už nemá odezvu od mikrospínače

Vysoká cena nového zařízení

Laciný plastový design

Na první pohled příjemný SuperAMOLED display

Dostatečná softwarová výbava

Pohodlné držení telefonu

Samsung Galaxy S6 S telefonem jsem strávil asi týden, tak nemohu moc hodnotit

Zoufalá výdrž baterie řádově v jednotkách hodin

Zakřivený display neumožňuje aplikaci ochranného skla až do okraje

Na první pohled příjemný SuperAMOLED display

Vtipné funkce fotoaparátu

Lenovo P2 Čtečka otisků prstů hůř reaguje na studené nebo vlhké prsty

Výběr mezi DualSIM nebo SIM+SD

32GB paměti není nejvíc

(Ne)předinstalované aplikace

Pěkný a čitelný SuperAMOLED display

Čtečka otisků prstů

Nastavení soukromí až do nejmenších detailů

Dostatečný, až zbytečný výkon telefonu

Reproduktor s basovým projevem

Kovové tělo

Ovládání jedním tlačítkem

Brutální výdrž baterie – až 5 dní

Rychlonabíjení – 45 minut z 5% na 100%

Jak jsem vybíral

Telefon Lenovo P2 jsem si pořídil, jelikož potřebuji provozovat dvě telefonní čísla zároveň a nosit s sebou dva telefony není zrovna efektivní. Při mém rozhodování jaký telefon zvolit padla tedy volba na DualSIMkové smartphony. Po velice hlubokém zklamání Galaxy S6 mi také záleželo na výdrži baterie, hledal jsem tedy i takový telefon, který bude odpovídat kapacitě 4100 mAh a více. Tímto se mi výběr velice zúžil na cca 20 telefonů, odečtu-li no-name značky a telefony v absurdních cenových relacích. “Pé-dvojka” mi hned padla do oka, ale na trhu byla také ještě dostupná předchozí řada P1, která měla oproti P2 tu výhodu, že disponovala slotem na dvě SIM karty a slotem na SD kartu. Po dlouhém rozhodování ale zvítězila P2.

Telefon jsem zakoupil v lednu 2017 v prodejně Electroworld, jako jeden z posledních kusů před jakýmsi avizovaným výprodejem. Na výběr byla zlatá a černá barva telefonu. Zlatou doporučuji spíše ženám, jasnou volbou byla tedy černá. Telefon jsem koupil za vcelku přijatelných 8 990,- s DPH. V současné chvíli je telefon k dostání od 6 500,- s DPH.

Do roka a do dne

Po roce provozu telefonu moje nadšení nijak neopadlo a telefon si stále drží status dobrého parťáka nejen v soukromí, ale i v pracovním nasazení.

Zhruba v polovině roku 2017 telefon dostal rozsáhlou aktualizaci na Android 7.0 , čímž se lehce změnilo prostředí, přibyli nové funkce a systém méně degradoval. Aktualizace telefonu vždy proběhly bez sebemenších problémů a svižně. Poslední dostupná aktualizace je z 1.11.2017.

Stále jsem mile překvapen výdrží telefonu, což je jednou z jeho velmi silných stránek. Při běžném denním používání, které by mohlo zahrnovat chvíli na Facebooku, několik hovorů, pár hodin s kecálkem Messenger nebo WhatsUp, nějaké focení a úprava fotek, správa mailů a třeba poslech hudby, telefon od stoprocentního nabití vydří třeba i 4 dny. Někdy se večer rozhoduji, jestli s 20% mám nabíjet nebo nabíjení nechat na ráno… Většinou se k nabíjení dostanu až další večer. Je až s podivem, jak telefon “drží” při stavu baterie pod 5% hranicí.
Velkým lákadlem při prodeji měl být i režim “hloupý telefon”, který při přepnutí posuvného tlačítka na levém boku potlačil všechny funkce smartphonu, vypl veškeré sítě a dostupné byli pouze funkce pro volání a SMS. Zatím jsem toto nepotřeboval, baterie s kapacitou 5100 mAh udrží telefon při životě déle, než by člověk zvyklý na Samsungy nebo jiné “lepší” značky čekal.

Za trochu sporné místo bych označil nabíjecí konektor. Je poměrně důležité dávat si pozor na správné zapojení konektoru. Lenovo je bohužel známé svou choulostivostí těchto konektorů. Já musím říci, že zatím žádné problémy nepozoruji, ale nedbalí majitelé by mohli časem narazit na problém. Telefon je zabalen v těle unibody, takže případná oprava nebude zrovna snadná (chápejme neproveditelná doma).

S nainstalovanými “prý” 90-ti aplikacemi nepozoruji, že by měl telefon nějaké problémy s nedostatkem výkonu a provozní paměti. Uživatelská paměť je už jiný příběh, ale nikoliv neřešitelný.
Opět mně mile překvapuje, jak telefon reaguje, spouští aplikace, prohlíží weby, přechází mezi aplikacemi a zvládá multitasking. Můžeme říci, že pověstnou (údajnou) vyladěnost systému iOS od Apple se podařilo vdechnout i do telefonu střední třídy se systémem Android.

Abych nebyl stále pozitivní, podělím se i o pár negativních součástí telefonu.
První a poměrně zásadní věcí, na kterou si stále nemůžu zvyknout, je programová (ne)vybavenost. Je příjemné, že systém je poměrně čistý bez zbytečného softwarového balastu jako je například Instagram, Facebook, aplikace operátorů, všelijaké theme aplikace, account aplikace a další. Ale na druhou stranu zde úplně chybí aplikace pro emaily a fotogalerie. Toto Lenovo nechalo čistě na Googlu a máme zde aplikaci Gmail a Fotky. No co si budeme povídat, Gmail je opravdu příšerná aplikace absolutně bez ohledu na uživatele – pokud má uživatel jednu schránku na Gmailu, tak budiž, ale v momentě, kdy potřebujeme spravovat 5 mailboxů a každý od jiného providera a do toho ještě firemní Exchange, tak aplikace Gmail těžce zaostává. Toto například Samsung zvládá bez problému a předinstalovaná poštovní aplikace si s Exchange rozumí. Problém s absencí použitelné poštovní aplikace jsem vyřešil 399,- korunami a pořídil si poštu od Nine. Fotky od Googlu jsou prima pro svoje přímé spojení s cloudem, ale jejich logika mi stále nedává smysl. Ale nemá cenu hledat jiné aplikace pro správu fotek, je potřeba si jen zvyknout.

Nakonec ještě zmíním, že čtečka otisků prstů je výborná věc, ale potřebuje své. Vlhké prsty po mytí nebo koupeli, zmrzlé prsty nebo nesprávný úhel dotyku si s čtečkou moc nerozumí. Není to však nijak velké omezení, které by bránilo vynikající použitelnosti tohoto telefonu.

Závěrem

Lenovo Vibe P2 je z hlediska mých individuálních potřeb, zatím nejlepším telefonem, jaký jsem kdy vlastnil. Nadšeným fotografům pravděpodobně úsměv na tváři nevykouzlí, ale pro obchodní cestující, surfaře a pragmatiky je ideální volbou, a to i z hlediska výhodnosti poměru cena/výkon.

Pro ty, kteří se rozhodují a stále věří, že například u Samsungu naleznou dostatečnou satisfakci mohu říci, že mnohem více muziky za mnohem méně peněz je právě Lenovo P2.