Až budete chtít odstranit prach ze svého monitoru nebo umýt otisky prstů po svých dětech z vaší X-metrové televize, budete potřebovat správné nástroje a znalost správné péče o zobrazovací zařízení. V tomto článku si popíšeme jak na to.
Hned na začátku začnu trochu negativně, ale špatně zvolený postup nebo nevhodně použité přípravky zcela jistě povedou k poškození zobrazovací plochy monitoru nebo televize. Povrchy těchto zobrazovacích zařízení jsou sice technickým zázrakem, ale nejsou nezničitelné, jak si často mnozí myslí nebo si tyto plochy pletou s displayi mobilů a tabletů. Monitory a televize pro jejich čištění vyžadují zvláštní péči.
Doby kdy hospodyně vzali kuchyňskou utěrku, trochu libovolného saponátu a při stírání prachu v celém domě nakonec vzali i monitor jsou – alespoň doufám – už pryč. Toto jsme si mohli dovolit u klasických skleněných obrazovek, které by přežili jakýkoliv styl údržby.
Dnes již za pár peněz získáte sofistikovaný nástroj pro pravidelnou údržbu všech typů obrazovek.
Čistící sada určená výhradně pro čištění LCD obrazovek, skládající se z:
Důležité je, aby používaná mikro utěrka nebyla používaná na něco jiného než je čištění monitorů. Rozhodně s ní neutírejte prach, nečistěte klávesnici a podobně. Povrchy monitorů jsou citlivé na abrazivní tření, jakákoliv nežádoucí nečistota, která na utěrce ulpí, může následně napáchat spoustu škod.
Monitor vypneme a necháme chvíli vychladit, to nám zaručí, že se čistící kapalina nebude rychle odpařovat a čištění bude probíhat vlhkým procesem. Suché čištění (bez dostatečného navlhčení) by mohla vést k poškození plochy monitoru. Druhou věcí je, že na vypnutém černém displayi je mnohem lépe vidět rozsah znečištění.
Prvním krokem k úspěšnému vyčištění monitoru je odstranění svrchní vrstvy prachu. Prach, ač možná tak nepůsobí, je tvořen abrazivními částečkami, které při přímém styku s čistícím hadříkem začne vytvářet “brusnou” směs a vede opět k poškození monitoru.
Použijeme tedy přiložený štětec a hrubý prach jednoduchým pohybem odstraníme. Postup opakujeme do doby, než dosáhneme uspokojivého výsledku. Není nutné odstranit 100% viditelného prachu, ale podstatnou část.
Vhodnou alternativou je použití stlačeného vzduchu – ovšem použitý stlačený vzduch musí být suchý a nesmí obsahovat olej.
Když máme plochu připravenou, nic nám nebrání v samotném čištění monitoru. Mikro utěrku navlhčíme 1-2 odstříknutím rozprašovače a od hrany monitoru jedním tahem očistíme plochu v celé šíři. Toto opakujeme v celé ploše monitoru. Vyvarujte se kruhovým pohybům po ploše monitoru, vždy se snažíme o rovné lehké tahy po celé ploše, od hrany k hraně v obou směrech. Intenzivní kruhový pohyb může způsobit, že takto exponované místo bude vidět. Dbáme na lehký pohyb, vyvíjený tlak monitorům neprospívá, proto na monitor netlačíme a snažíme se o čištění lehkým dotykem.
Pokud potřebujeme vyčistit odolnější nečistoty, použijeme dostatečné množství čistícího prostředku naneseného na mikro utěrku a znovu přímým rovným pohybem nečistotu několikrát přejedeme, aby kapalina začala působit a jemně dočistíme.
Monitory existují v různém vyhotovení zobrazovacích ploch – typicky matné a lesklé. Matné monitory tak jemné zacházení nevyžadují, ale lesklé ano. Čistíme-li lesklé monitory, je opravdu nutné dbát na čistotu použité utěrky, na jemný pohyb po ploše a vyvíjený tlak.
Uvedu pár poznámek, na které je třeba pamatovat, než začnete s údržbou monitoru.
Čistící kapalinu neaplikujeme přímo na monitor. Vždy rozprašovačem navlhčíme mikro utěrku a teprve potom přecházíme na monitor. Pokud bychom odstříkli kapalinu ve vetším množství přímo na monitor a kapalina by začala stékat, hrozí že při styku s hranou LCD panelu naruší vzájemně na sebe doléhající vrstvy monitoru, zateče mezi tyto vrstvy a monitor úplně zničí.
Pro čištění používáme pouze přípravky k tomu určené. Nikdy nepoužíváme přípravky na bázi alkoholu nebo amoniaku, nikdy nepoužíváme přípravky určené na čištění skel. Používáním těchto přípravků poškozujeme ochrannou ani-reflexní vrstvu monitoru.
Nikdy nepoužíváme kuchyňské utěrky, papírové kapesníky, umělé textílie, vlhčené ubrousky a jiné “hadry”. Vždy používáme výhradně mikro utěrky. Všechny zmíněné nevhodné prostředky jsou předpokladem pro poškození povrchu monitoru. Kuchyňské utěrky jsou určené jako savé úklidové prostředky a jejich struktura povrchu je velmi abrazivní – povrch takové utěrky monitoru ublíží stejně, jako přímé čištění bez odstranění prachu.
Pokud to děláte sami nebo Vám to dělají ostatní, nejsme v americkém filmu a píchání prstem do monitoru je jedna z nejhorších věcí jak poškodit svůj monitor nebo televizi. Pokud chcete na monitoru něco ukázat, stačí se pouze přiblížit. Pokud si přesto potřebujete sáhnout, tak prosím pouze na vlastní monitor.