S postupnou degradací televizního vysílání a pádu programového managementu v podobě stereotypního servírování vyšetřování vražd a infantilních nekonečných seriálů, prokládaných smrtelně dlouhou šňůrou mozek vymývajích reklam, se mezi lidmi čím dál více objevuje myšlenka na režii vlastní zábavy v podobě organizace domácích filmoték, hudby nebo fotografií. Každý máme rádi něco jiného, proto ani 20 televizních stanic nedokáže uspokojit všechny diváky najednou, mě osobně nedokáže uspokojit žádná televize v jakoukoliv dobu. Z tohoto důvodu ji ani nezapínám, spíše ale sáhnu po vlastní zábavě, kterou si mohu naservírovat podle libosti. Pojď se podívat jak taková organizovaná domácí zábava vypadá…

Technologie SMART TV

Již několik let jsou na trhu dostupné tzv. chytré televize. Tyto televize jsou schopné zpracovávat multimediální obsah z přenosných zařízení, internetu nebo síťového úložiště. Jsou párovatelné s chytrými telefony a toto párování umožňuje vzájemné ovládání a sdílení obsahu. Má-li každý člen rodiny vlastní chytrou televizi, může si sestavit program dle své libosti. Pro ty, kteří nechtějí investovat do nové chytré televize existuje alternativa v podobě SMART TV boxů. Jsou to externí zařízení stejná jako DVD, set-top-boxy nebo AV receivery, vybavená technologií SMART TV. Pomocí těchto boxů, lze každou televizi provozovat jako SMART TV. Pro provoz SMART TV je nutné zároveň provozovat i domácí síť.

Jakým zdrojům SMART TV rozumí:

  • Externí úložiště - flash, přenosný disk, aj.
  • Síťové úložiště - počítač, notebook, NAS server
  • Vlastní úložiště - pevný disk instalovaný přímo ve SMART TV boxu
  • Streamovaný obsah - YouTube, iVysílání, iPrima, Stream.cz
  • Chytré telefony

Jak to celé funguje?

Před procházením multimediálního obsahu ve SMART TV je třeba zprovoznit úložiště a nahrát požadovaná data. Po zapnutí chytré televize vybrat daný zdroj a poté pohodově brouzdat jeho obsahem. Vše funguje v rámci sítě, proto tuto činnost může provádět několik uživatelů najednou. Každý zákazník má o fungování domácí zábavy jinou představu a je ochoten investovat jiné peníze. Proto navrhuji řešení každému na míru jeho představám.

Zdroje dat

sandisk-cruzer_3

Přenosná zařízení

Vyjímku z pravidla tvoří přenosná zařízení jako flash drive nebo přenosný pevný disk. Pro jejich použití není potřeba domácí síť, zařízení stačí pouze připojit k TV a sledovat obsah. Nevýhodou je nutnost zařízení přepojovat mezi počítačem a TV kvůli přenosu dat – toto není úplně SMART :-)
laptop_PNG5940

Domácí počítač, notebook

Většinou každý organizuje svá data na pevném disku v počítači, tato data lze zpřístupnit pomocí domácí sítě pro zařízení typu SMART TV. Počítač nebo notebook bude tvořit tzv. DLNA server. Nově nahraná data se sami aktualizují a zpřístupní v síti.
top

NAS server

V dnešní době již relativně cenově dostupné zařízení kombinující službu pevného síťového disku a DLNA serveru, jeho činnost je nezávislá na ostatních počítačích v síti. Výhodou je nepřetržitý provoz s nízkými náklady – zařízení je samočinné a schopné vlastního řízení energie. Úložiště NAS může být dostupné i přes internet.
evolio-smart-tv-box-bundle_1

Interní úložiště SMART TV boxu

Tato varianta úložiště platí pro SMART TV boxy, které jsou vybaveny vlastním pevným diskem, který se zároveň chová jako síťový – data je možné nahrávat pomocí domácí sítě.
YouTube-logo-full_color

Streamovaný obsah

Součástí chytrých televizí nebo boxů jsou předinstalované aplikace jako např. YouTube. Pomocí těchto aplikací je možné sledovat vzdálený obsah v rámci dané aplikace.
smartphones

Chytré telefony

I tvůj smartphon se umí chovat jako DLNA server. Pořádáš domácí party a chceš pouštět muziku z telefonu v TV? – je to možné! Stačí jen propojit telefon s televizí pomocí sítě.